close
تبلیغات در اینترنت
اف ال استودیو - آموزش حرفه ای - سورس و پروژه - دانلود بیت | اف ال پرو

آموزش اف ال استودیو , سورس اف ال استودیو , دانلود بیت رایگان

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

کمپرسور

   اصلی ترین و مهم ترین پروسس داینامیکی صدا در امر صدابرداری محسوب می شود و استفاده درست و صحیح از آن به اصلاح و تغییر داینامیک صوت کمک می کند .

   وظیفه اصلی کمپرسور ها همان طور از از اسم آن ها مشخص می باشد فشرده سازی است , شیوه کار این پردازشگرها به گونه ای است که هنگامی که سطح بلندی صدا از حد مشخص شده عبور کند , شروع به کار می کنند و طبق الگویی که برای آن ها تعریف شده نسبت به فشرده سازی دامنه صدا اقدام می کنند , به عبارتی می توان گفت که وظیفه تضعیف قسمت های بلند صدا را بر عهده دارند و آن ها را با قسمت های کوتاه (از نظر داینامیک و پیک) همسان سازی می کنند , که در ادامه به توضیح پارامترهای آن می پردازیم .

threshlod

   اولین و یکی از مهمترین پارامترهایی که در تنظیم کمپرسور نقش ایفا می کند این گزینه است , این پارامتر برای تعیین نقطه شروع به کار عمل فشرده سازی تنظیم می شود , به عبارتی دیگر این پارامتر یک میزان معینی را برای کمپرسور تعیین می کند , تا هنگامی که دامنه صدا ازین حد معین عبور کرد , کمپرسور وارد عمل شود و نسبت به تضعیف ان اقدام کند .

Ratio

   یکی دیگر از پارامترهای مهم کمپرسور رتیو است . به عبارتی این گزینه نسبت میزان تضعیف شدن صدا را به هنگامی که دامنه از تریشلود مشخص شده توسط ما عبور کرد مشخص میکند . که نسبت بندی آن با میزان های کسری مثل 2:1 , 3:1 , 4:1 و غیره مشخص می شود , برای مثال در قسمت 2 به 1 قسمتی از دامنه که از حد معیین شده عبور کند به میزان یک دوم خودش کاهش می یابد .

Attack

   این پارامتر برای تعیین زمان شروع به کار کمپرسور بر حسب میلی ثانیه است . به عبارتی اگر مقدار اتک روی 10 میلی ثانیه تنظیم شود , این پردازشگر  10 میلی ثانیه بعد از عبور دامنه از سطح تریشلود شروع به عمل می کند .

Release

   این پارامتر برای تعیین مدت زمانی است که کمپرسور بعد از برگشتن دامنه به حالتی که کمتر از سطح تریشلود باشد , عمل کمپرس کردن را متوقف کند .

 

   امید است که این مقاله آموزشی مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و توانسته باشید موضوع مذکور را به درستی درک کنید .

موفق و پیروز باشید .

پلاگین دیلی چیست ؟

   برای شبیه سازی انعکاس صدا در داوهای موسیقی از جمله کیوبیس , استودیو وان , اف ال استودیو و غیره از پلاگین های دیلی استفاده می شود , که در ادامه به توضیح پارامترهای آن می پردازیم .

قسمت ورودی (Input) :

   در این قسمت , معمولا دو پارامتر Pan و Vol وجود دارد , که از پنینگ برای پیکر بندی سیگنال ورودی (چپ و راست) و از ولوم برای پیکر بندی حجم سیگنال ورودی (میزان بلندی صدا) استفاد ه می شود .

قسمت انعکاس (FeedBack) :

   در این قسمت پارامتر های مختلفی وجود دارد که با تغییر آن ها میتوانید تنظیمات مربوط به انعکاس صدا را انجام دهید که معمولا دارای چند گزینه انتخابی از جمله Normal,Invert,ping pong می باشد. درواقع این موارد حالت انعکاس صدا را مشخص می کنند با انتخاب گزینه نورمال انعکاس صدا دقیقا همانند صدا و از همان سمت به گوش می رسد , این در حالتی است که با انتخاب گزینه اینورت صدای اصلی از هر سمتی باشد انعکاس آن در سمت مقابل به گوش می رسد , و با انتخاب افکت پینگ پونگ انعکاس صدا مرتبا به چپ و راست سوئیچ می شود .

   همچنین این قسمت دارای پارامتر Vol است که با ان می توانید میزان بلندی صدای انعکاس های ایجاد شده را مشخص کنید. پارامتر CutOff هم مقدار فرکانس های برگشت صدا را مشخص می کند .

قسمت خروجی (Outpot) :

   معمولا دارای پارامتر Dry است که مشخص میکند چه میزان از صدای ورودی نیز در خروجی پلاگین خارج شود .

 

   امید است که این مقاله آموزشی مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد و توانسته باشید موضوع مذکور را به درستی درک کنید .

موفق و پیروز باشید .

   برای شبیه سازی فضاهای استودیویی و اکوستیک در نرم افزار های آهنگسازی و افزودن طنین به صدا از :

پلاگین های ریورب

استفاده می شود.

   ریورب ها به سه دسته ی کلی تقسیم می شوند :

1 - شبیه ساز اتاق (Room) :

   این نوع ریورب شبیه ساز یک اتاق است و رنگ صدایی جذاب و یکپارچه و طنین روشن و شفاف به صدا اضافه می کند.

2 - ریورب مصنوعی (Plate) :

   رنگ صدا و طنین فلزی و توخالی را به صدا می افزاید و به گونه ای صدا را به جلوتر می آورد. و درکل دارای شخصیتی مصنوعی و مجازی و ساخته شده می باشد.

3 - شبیه ساز سالن (Hall) :

   یک سالن کنسرت بزرگ و اجرای زنده را شبیه سازی می کند و درواقع صدا ها را دورتر و  عقب تر به گوش می رسد.

   در ادامه به توضیح و آموزش پارامتر های رایج در پلاگین های ریورب می پردازیم :

ادامه مطلب